Prológus
Cím: A fáraó öccse
Író: BarTimaeus
Műfaj: regény
Kategória: Fantasy
Korhatár: 12 év
Tartalom:
Thotmesznek, Tutanhamon öccsének arany élete van, ám ő másra vágyik. Szeretné izgalmasabbá tenni az életét, ami sikerül is neki: egy éjjel gyilkosok támadnak rá. A Sivatagba vonszolják, hogy elvágják a torkát és testét elrejtsék a kíváncsi szemek elől. A herceg számára ekkor kezdődnek el a kalandok. Egy szempillantás alatt egy új, különös világban találja magát, oldalán egy lánnyal, Cissyvel, aki a XXI. századból jött. A két fiatal nem véletlenül érkezett. A nomádoknak szükségük van rájuk, hogy a déli emberek ne irthassák ki teljesen ősi nemzetüket. Thotmesz és Cissy mellett a kentaurok, a tündék, és más különleges lények is a nomádok segítségére sietnek. Vajon sikerül az elkényeztetett hercegnek hadvezérré érnie? És miként alakul a csata, melytől egy büszke, dicső múlttal rendelkező nép sorsa függ?
Prológus
Különös este volt ez a fáraó számára. Különös, s egyben felettébb bosszantó. Egy parasztleány lépett szent színe elé, és egy csecsemőt tartott a karjában, akiről azt állította, hogy az uralkodó nemzette.
A papok és a szolgák egyszerre nevettek fel. A lány pimasz volt, de igazat szólt. A fáraó tudta, de nem hagyhatta, hogy egy ilyen dolog foltot ejtsen a becsületén.
- Bátor vagy, leányom! – emelkedett fel a trónról, és mély zengő hangon szólt. – Bátor vagy, hogy ily hazugsággal a színem elé mersz állni.
- Én nem hazudok! – kiáltotta a méregtől kipirult arcú nő, és a kisdedet a magasba emelte. – Ő a te fiad!
- Szégyenletes! – kiáltotta az egyik főpap, és a lányra mutatott. – Hogy van ennek a nőnek bőr a képén, hogy ezzel vádolja az Élő Hóruszt*?
- Halál rá! – kiáltották többen is.
- Halál rá és a gyermekre! – így a főpap.
A fáraó vetett egy sajnálkozó pillantást egykori kedvesére, és intett az őröknek, hogy vigyék el.
A nő a fáraóhoz rohant, és a lába elé tette a gyermeket, aki, miután anyja elengedte, keserves zokogásba kezdett.
- Kicsikém… - a nő könnyei eleredtek. Az őrök ekkor elkapták mindkét karját, és elráncigálták onnan.
Egy harmadik őr felkapta a még mindig bőgő kisgyereket, aztán meghajolt a fáraó előtt, és megfordult, hogy a kisdedet anyja után vigye a kivégzőhelyre.
Ám ekkor egy gyermek lépett a hatalmas uralkodó elé.
- Apa! – szólt a fiúcska. – Miért viszi el az őr a kisbabát?
- Tutanhaton** – nézett rá komoran a fáraó. – Ez nem tartozik rád. Most menj vissza a szobádba.
- De apa!
- Nem, fiam!
- Apa! – a kisfiú szeméből potyogni kezdtek a könnyek. – Apa! Ne öljék meg a kisbabát! Ne öljék meg a kisbabát!
A fáraó lenézett a lábai előtt zokogó gyermekre, majd szíve megesett rajta, és visszahívta az őrt. Az visszatért, s a gyermeket az uralkodó kezébe adta. A fáraó felemelte, és alaposan megnézte magának a „fiát”. Most, hogy közelebbről látta, meg kellett állapítania, hogy valóban hasonlít őrá. Melegség járta át a szívét, de érzelmeit nem mutathatta ki. Végül rideg hangon így szólt:
- Jól van, te kis bőgőmasina! Életben maradhatsz, de ezt csak a hercegnek köszönheted.
Eközben a herceg, Tutanhaton szája széles mosolyra húzódott. Apja egy intéssel magához hivatta az egyik dajkát, és a kisfiút a kezébe nyomta. Mindig is szeretett volna egy öcsikét, és most lám, meg is kapta.
A nő megfogta Tutanhaton kezét, és a két gyermekkel visszatért a fiú szobájába. Az ágyra fektette a kisbabát, az idősebb gyerek pedig fölmászott mellé.
- Én már tudom, mi lesz a neve! – szólt mosolyogva.
- Ugyan már! – intette le a dajka. – Te nem adhatsz neki nevet.
- De, adhatok! – erősködött Tutanhaton. - Ő az enyém, úgyhogy én adok neki nevet – Itt tartott egy kis hatásszünetet, majd így folytatta: - Thotmesznek fogom hívni.
*Az ókori Egyiptomban a fáraót az élő Hórusznak tartották. Ő volt az, aki eltemette az előző fáraót, aki ezáltal "Ozirisszé" vált. Hórusz Ozírisz fia volt.
**Ehnaton fáraó Atont tisztelte a leginkább az istenek közül. Innen származik az unokája, Tutanhaton neve. Nevében benne van Aton neve: Tut-anh-aton, azaz Aton Földimása. A fáaró később nevét megváltoztatta Tutanhanmonra (Amon Földi Mása). Egyébként valószínűleg nem ez volt Tutanhamon gyerekkori neve, hiszen a koronázáskor új nevet kap. Szóval ekkor vehette fel a Tutanhaton nevet. Beismerem, hogy amit írók az pontatlanság, de remélem ez nem fogja senkivel megutáltatni a történetet. Mindenesetre szóltam, hogy tudjatok róla.
|